Mini CNC Router Nasıl Kullanılmalı?

Mini CNC Router Nasıl Kullanılmalı?

28.08.2019
Mini CNC router, imalat sektöründe her geçen gün daha da önemli hale gelen ve pek çok sektörde hâlihazırda kullanılan bir CNC makinesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ahşap ve mermer işlemeciliğinde ön plana çıkan bu makineler işlerin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayarak seri üretime imkân tanırlar.

Mini CNC Router Nasıl Kullanılmalı?

Mini CNC router, imalat sektöründe her geçen gün daha da önemli hale gelen ve pek çok sektörde hâlihazırda kullanılan bir CNC makinesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ahşap ve mermer işlemeciliğinde ön plana çıkan bu makineler işlerin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayarak seri üretime imkân tanırlar.Mini CNC Router Nasıl Kullanılmalı? Bu doğrultuda farklı ebat ve özelliklerde mini CNC router modellerimevcuttur. Farklı sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verecek çeşitlilikte imal edilen bu makineler, uzun süreli kullanımları ile hem işletme hem de bireysel kullanımlar için uygundur. Yine saatler süren işlerin saniyeler içerisinde tamamlanmasını sağlayan mini CNC routerlar ile kaliteli sonuçlar elde edilmesi için kullanımları sırasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mini CNC Router Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcılarına birçok avantajı bir arada sunan mini CNC router makineleri, genellikle hobi amaçlı ahşap işlerinde kullanılmaları nedeniyle hobi CNC olarak da bilinirler. Doğru şekilde kullanılmaları halinde oldukça hızlı ve etkili sonuçlar veren bu CNC makineleri, aynı zamanda yüksek hassasiyet altında çalışan makinelerdir. Ancak istenilen sonuçların elde edilebilmesi için belirli ayarlamaların yapılması gerekmektedir. Aksi halde ortaya kaliteli sonuçların çıkması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de mini CNC router ile üretimde kaliteyi etkileyen faktörler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bahsedilen bu faktörleri ise şöyle sıralayabiliriz:

  •        Kesme derinliği,
  •        Güvenli yükseklik,
  •        İşleme taktiği,
  •        Besleme hızı,
  •        Bıçak adımı,
  •        Bıçak motor hızı,

Mini CNC makinelerinde yukarıda bahsedilen ayarların düzenli ve doğru şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Çünkü işlenen malzemelerin işlenme süresi ve yüzey pürüzsüzlüğü, bu ayarlardan direkt olarak etkilenmektedir. Bu nedenle de makinenin kullanımı öncesinde gerekli ayarların tümünün eksiksiz şekilde yapılması ve ardından işlem sürecine geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca daha başarılı ve kusursuz sonuçların elde edilmesi için bu ayarlar hiçbir zaman ihmal edilmemelidir.

Mini Cnc Nasıl Kullanılır.

 

Sonuç olarak mini CNC makineleri kullanıldıkları sektörler için pek çok avantajı bir arada sunan makinelerdir. Ancak kullanıcıların imalat aşamasında onlara yardımcı olacak ve üretim kalitesini etkileyecek ayaları bilmeleri ve bunu ihmal etmemeleri büyük önem taşımamaktadır.

Ahşap CNC Router ile Neler Yapılabilir?